Tıbbi Tespit KöpekleriTıbbi Tespit Köpekleri

Özel eğitimden geçirilen bu köpeklere “tıbbi tespit” köpekleri deniyor.
Bu köpeklerin koku alma duyuları o kadar gelişkin ki sahibinin nefesinin kokusunu evin başka odalarından, hatta bir futbol sahasının diğer köşesinden bile alabiliyor.

Şeker komasının kokusunu alıyor
Brittle(kararsız) tip şeker hastası olan Claire Moon “Gece uyurken her saat başı kalkıp kan şekerimi ölçüyordum” diyor. Moon, bunu gece uyurken, vücudunun şeker seviyesinin düştüğünü farkedemeyip baş dönmesi gibi uyarıları verememesi ihtimaline karşı yapıyordu.
Vücudun yemek yiyip şekerini dengelemesi gerektiğini anlayamayacağı durumlar, Moon’un hayat kalitesini çok düşürüyordu.

Ama bu durum yedi ay önce hayatına giren Magic(Sihir) adlı “tıbbi tespit” köpeğiyle tamamen değişti. Magic sahibinin nefesini koklayarak glikoz seviyesinin düştüğünü anlayabiliyor. Böyle durumlarda sahibini dürterek, yalayarak ya da diyabet test setini getirerek uyarıyor.
Moon, testi yapıp kan şekerinin gerçekten düşmüş olduğunu görürse, ihtiyacı olan şekeri almadan önce, köpeğine ödül veriyor.
Moon, “Magic böylece beni uyarmayı ödülle bağlantılandırıyor. Ödül alınca doğru bir şey yaptığını ve bir dahaki sefere de aynısını yapması gerektiğini anlıyor” diyor.
Magic, sahibinin şekerinin düştüğünü son yedi ayda yaklaşık 800 kere tespit edebilmiş. Moon “Eğer farketmemiş olsaydım, şeker komasına girip ölebilirdim bile” diyor. Bu tip şeker hastaları, genellikle ilk zamanlarda şekerlerinin çok düşmüş olduğunu gözlerini hastanede açtıktan sonra anlıyor.
Kanseri tespit edebiliyorlar

Sayfa: 1 2

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir