Uyanık Kalmak İsteyenlerUyanık Kalmak İsteyenler

Princeton Üniversitesi’nden Dr. Elizabeth Gould ve araştırma grubunun fareler üzerinde yaptığı bu araştırma uykusuzluğun beyinde bellek oluşumundan sorumlu hipokampüs bölgesini etkilediğini ortaya çıkarsa da yinede bazı durumlarda uykusuz kalmayı tercih ettiğimiz zamanlar olabiliyor

Zaman zaman gerek iş yaşantısında gerek başka sebeplerden dolayı uyanık kalmaya ihtiyaç duyduğumuzda uykuya yenik düşmemek için koku, ses, davranışlarımızı değiştirerek bu zor zamanları atlatabiliriz. Ancak yine de siz araştırma sonucuna uyup kendinizi gerekli durumlar olmadıkça uykusuz bırakmamaya çalışın.

Biberiye ve Nane: Bir çalışmaya göre tetikte kalma durumunu yani uyanıklığı %30 oranında arttırıyor.

Kahve: Bir kutuya doldurup, uykunuz bastırdığında açıp koklayabilirsiniz.
Sarıçam Yağı: Koku alma duyunuzu sürekli değil de aralıklarla tetiklerseniz uyanık kalmanıza daha çok faydası olur. O nedenle örneklerdeki bitkileri, bir kaba koyup arada bir koklayabilirsiniz.

MASAJ: Boyun ve Kafa bölgelerine masaj yapmak yorgunluğu azaltacaktır.

BUZ ÇİĞNEMEK :Ağzınızda buz varken uyuyabileceğinizi düşünüyor musunuz ? Kıtır kutur soğuk buz çiğnemek beyne uyumak istemediğinizi iletebilir.

GÜÇLÜ BİR IŞIK: Tercihen Güneş ışığı ile aydınlatılmış bir çalışma masası sizi uyanık durmaya itecektir. Gece ise çevrenizdeki ışıkları kendinize yaklaştırın, normal oda ışığının yanında masa lambası gibi ışık kaynaklarını da uyanık kalmak için kullanın.

RAHATSIZ OLUN: Mümkün olduğunca kalkıp turlayın, ayaklarınızın üzerinde durun. Eğer oturmanız gerekiyorsa kötü,sert ve rahatsız bir sandalye seçin, uyanık kalma sanatı öyle yumuşak pofuduk koltuklarla yapılamaz. Otururken dik oturun, başınızı herhangi bir yere koymayın (el, masa vs)

BİLGİSAYAR BAŞINDA DİK OTURUN: Bu tavsiye daha çok laptop kullanıcılarına, öyle yatakta veya rahat bir koltukta laptop kullanımı kesinlikle uykuyu içeri davet eder. Bilgisayar masasında dik bir açıyla otururken egzersiz yapmanız hayrınıza olacaktır.

ÇOK YEMEYİN: Yiyecek tüketimini küçük dozlara indirgeyin, tamamen mideyi doldurmak yerine parça parça doldurmak uyanık kalmak için daha iyidir. Arada tat dokusunu şahlandıracak bir şeyler atıştırmak iyi gelecektir: Elma (tatlı ve ekşi), Ayçekirdeği (tuzlu + bağımlılık yapıcı) ve Üzüm iş görebilir.

HAREKETLİ MÜZİKLER SEÇİN:Hareketli şarkıların dinlenmesi, hatta eşlik edilmesi (ritim tutmak) sizi uyanık tutar.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir