Elektrikli Otomobil İlk Test Sürüşünde
173 kez görüntülendi

Japonya’da bataryaya ihtiyaç duymayan elektrikli otomobil projesinde ilk test sürüş gerçekleşti!

Teknoloji dev üreticilerinden  Japonya’da yeni bir elektrikli otomobil projesi için test sürüş gerçekleşti. Toyohashi Teknoloji Üniversitesi ve Taisei şirketinin ‘bataryasız elektrikli otomobil’ projesinde otomobilin yoldan enerji elde ettiği belirtildi.

elektrikli-otomobil

Ülkenin Toyohashi kentinde gerçekleştirilen ilk test sürüşünde otomobil, elektrik verilmiş ray benzeri çelik bir yüzey üzerinde hareket etmeyi başardı.

Çelik rayların içine yerleştirilen kablolar sayesinde elektriği alan otomobilin tekerlekleri de bu teknolojiye özel olarak geliştirildi.

Otuz metre boyunca, saate 10 kilometre hızla hareket etmeyi başaran otomobil için Profesör Takashi Ohira, ‘’Hızlanma anında hiç sarsmadı ve tüm sürüş oldukça komforluydu’’ ifadesini kullandı.

Bataryasız elektrikli otomobiller yaygınlaşırsa, mevcut yolların değişmeyeceği, sadece ek yapılarak yeni teknolojiye uyum sağlanacağının altı çizildi.

Çalışmanın, elektrikli otomobil teknolojisinin en büyük problemi olan enerji depolama sorununa çare olması bekleniyor. Bataryası olmadan uzun mesafelere gidecek olan otomobil ulaşım alanında çığır açacak.

Otomobilin ne zaman yollara çıkacağıyla ilgili bir açıklama ise yapılmadı.

Dev İşbirliği !Konu Hakkındaki Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

*