Çemen Tozu Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?
Çemen Tozu Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?

Pastırmanın Lezzeti Olan Çemen Otunun Faydaları Nelerdir?

Çemen tozunu halkımız genellikle pastırma yapımında kullanır. Ve pastırmaya kokusunu verende aslında çemendir. Etin üzerine çemen otu, sarımsak,tuz,kırmızı biber ve su ile karıştırılarak etin üzeri üzerine sürülebilecek bir kıvamda bir sos yapılır. Geriye etin ve çemen karışımlı sosun kuruması kalır.

Lezzet olarak çok beğenilse de  yendikten sonra pişmanlık yaratır, sebebi ise vücutta bıraktığı pek sevilmeyen kokusu. Bu sebep ile daha çok kışın tüketilir.

Çemeni elbette sadece pastırma üzerinde tüketmeye biliriz. Fiyatı ile maddi imkanları zorladığı söylenebilir. Ancak pastırma tadı ve lezzetini evde çocuklarınıza tattırmak isterseniz buraya tıklayıp pastırma tadındaki tarifimizi deneyebilirsiniz.

Ayrıca çemen tozunu  kahvaltılar da farklı tadlarda kullanabilirsiniz. İLeriki günlerde kahvaltılık için yeni tariflerimiz gelecek.

Çemen Tozu Nedir?

Çemen tozu, çemen otunun tohumlarının öğütülmesi ile elde edilir. Acımsı ve buruk aromatik tadı vardır. Çemen çok eski bir baharattır ve antik çağlarda çok değer görmüştür. Et ,tavuk ve sebze yemeklerine kullanılır.

Çemen Tohumu
Kayseri’de pastırma imalatında, Tokat ve Yozgat ev mutfaklarında kahvaltılık ara öğün olarak, ayrıca Ortadoğu ve Hint mutfağında kullanılır. Öğütülmüş olarak turşulara, çorbalara, soslara ve et yemeklerine katılır.

Çemen Tozunun Faydaları:

Mide gazını önler.
Ateş düşürücüdür.
Kalp çarpıntılarına karşı etkilidir.
Kan şekerini düşürür ve dolaşımı düzenler.
Yüksek demir içeriğinden dolayı  anemi için önerilir.
Bağırsakları çalıştırır.
Sesi açar ve güzelleştirir.
Göğsü ve boğazı yumuşatır.
Öksürüğü keser.
İştah açıcıdır.
İltihap kurutucudur.
Vücuda kuvvet verir.
Anne sütünü artırır.
Vücuttaki iltihabı kurutur, romatizmada faydalıdır.
Böbrek ve mesane taşlarını parçalayıp düşürür.
Rahim ve mesane ağrılarına iyi gelir.
Çemen Tozu

Çemen Tozunun Kullanımı:

Çemen tozu yemek aralarında 1’er kaşık alınırsa bağırsakları çalıştırır.
1 Kaşık Çemen tozu 2 kaşık Bal ile macun yapılır. Bu macun; balgam söktürür, Sesi açar, Öksürüğü keser, Göğsü ve boğazı yumuşatır, İştahı açar, Kan yapar.

Konu Hakkındaki Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

*