Braille Alfabesi İle Görme Engellilere Öğretim Kılavuzu

Braille Alfabesi İle Görme Engellilere Öğretim Kılavuzu

Millî Eğitim Bakanlığı, görme engelliler için Braille alfabesi ile Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu Hazırladı!

Alanında bir ilk olma özelliğine sahip kılavuz, içeriğindeki görsel unsurların kullanımıyla okuma yazmayı kolaylaştırıcı nitelikte. Hazırlanan Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu ile görme engelli bireylerin, temel düzeyden başlayarak ileri düzeye kadar sistematik ve planlı bir şekilde okuma yazma becerisi kazanmaları amaçlanıyor.

Türkiye genelindeki görme engelliler ilkokulu, ortaokulu ve görme engelliler özel eğitim meslekî eğitim merkezlerine dağıtımı yapılan kılavuz, Braille alfabesi ile öğrencilere okuma yazmayı daha kolay ve doğru bir şekilde öğretmeyi hedefleyen bir kaynak olma özelliği taşıyor.

İlk okuma ve yazma öğretim yöntemlerinin tanıtımı ile başlayan kılavuzda, Braille yazı sistemi ve bu sistemde kullanılan araç ve gereçler tanıtılıyor. Basit düzeyden ileri düzeye kadar her sese ait öğrencinin bilişsel becerilerini destekleyici 9 pratik örneğin yer aldığı kılavuzda, Braille daktilonun tanıtımı, noktalama işaretlerinin kullanımı, dil ve kavram gelişimi gibi kapsamlı bir çerçeve sunuluyor.
Braille yazı sistemi kullanılarak ses temelli cümle yönteminin görme engelli öğrencilere nasıl uyarlanacağı hususuna değinilen kılavuzda, temel hedef olan Braille yazı sistemi ile okuma yazma ve Braille yazı kısaltma sistemi üzerinde duruluyor.

Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu, Gazi Üniversitesi başta olmak üzere çeşitli üniversitelerin özel eğitim lisans programlarında ders kitabı olarak okutulması planlanıyor.
İlk baskısında 1.500 adet basılan Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu, yoğun talep üzerine ikinci baskısı da tamamlanarak görme engelliler özel eğitim sınıflarında görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile kaynaştırma uygulaması yapılan okullarda görme engelli öğrencisi bulunan sınıf öğretmenlerine dağıtılmak üzere illere gönderildi.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir