Reflü Ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir

Reflü Ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir

Ramazanda iki öğün beslenme tarzı mideyi rahatlatır. Salgılanan mide asidi azalacağı için oruç sırasında sorun yaşanmaz. Reflü ve gastrit hastaları oruç tutabilir.

İzmir Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Vedat Göral, günümüzün artık yaygın hastalığı haline gelen reflü,’nün özellikle atıştırmalık diye tabir edilen yiyecekleri tüketen genç kesimde daha sık görüldüğünü belirtti. Ve Reflüye kalitesiz ve katkılı gıdaların neden olduğunu açıkladı.

Göral, “Ramazanda yediklerimize dikkat etmeli, ağır gıdalardan kaçınmalı ve mutlaka sahur yapmalıyız. Çok baharatlı yiyecekler, acı, ekşi gibi keskin tatlar mideyi rahatsız eder. Yemekler mümkün olduğu kadar baharatsız hazırlanmalı. Ayrıca besinleri hızlı yemeden iyi çiğneyerek tüketin. Reflü ve gastrit hastalığı olanlar oruç tutabilir. Mide asidi azalacağı için sorun yaşamayacaklar. Ancak hamileler, psikiyatri hastaları ve günde 3-5 kez insülin kullanan diyabetlilerin oruç tutmasını önermiyoruz” şeklinde konuştu.

10 kişinin 8’inde Reflü Görülüyor!

Dr. Vedat Göral, “Mide şikayetleri ile gelen hastalarımızın çoğunun reflü olduğunu görüyoruz. Sağlıksız beslenme, besinlerdeki katkı maddeleri ve kalitesiz yağ ile yapılan yiyecekler reflü yapıyor. Reflü günümüzde çok sık görülen bir hastalıktır. Önceki yıllarda 10 kişiden sadece 1 veya 2’sinde görülürken, şimdi 10 kişinin 8’inde görülmektedir. Gıdalardaki katkı maddeleri, mayalı gıdalar, alkol, sigara, çikolata, yağlı gıdalar, aşırı yemek yemek reflüyü tetikliyor.

Reflü’nün Belirtileri:

Reflü’nün birçok rahatsızlık ile ilişkilendirildiğini dile getiren Göral, “Midede yanma ve ağrı, ağıza acı su gelmesi ve midede ekşime gibi şikayetler olabilir. Bu şikayetler haftada iki gün ya da daha sık hafif, veya haftada bir gün orta-şiddetli derecede ise, o kişide reflü var denilmektedir. Ayrıca, öksürük, ses kısıklığı, ses tellerinde rahatsızlık, kötü ağız kokusu, göğüs ağrısı, astım, gece apnesi, kalp bölgesinde ağrılar da görülebilmektedir. Hasta, bazen bu şikayetlerle Kulak Burun Boğaz veya Kardiyoloji doktoruna başvurabilmektedir. Teşhiste en iyi yöntem yemek borusu ve midenin endoskopi ile incelenmesidir” dedi.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir