Siyah Mücevher | Kara Halile

Siyah Mücevher | Kara Halile
4549 kez görüntülendi

   Kara Helile,  şifalı bitki dünyasının siyah mücevheridir. Basur (hemoroit) ve kabızlık tedavisi için daha sık kullanılan bu sert ama çok şifalı olan bitkiyi tanıyalım….

Kara Halile (Kara Helile) siyahımsı ve sert yapılı bir olmasına rağmen birçok hastalığa şifası olan bir bitkidir. Özellikle hemoroit (basur) tedavisinde kullanılmaktadır. Kabızlık ve ishale de şifası olan bir bitkidir.

Siyah Mücevher | Kara Halile

Sert bir yapısı olan Kara Helile’nin anavatanı Güney Asya’dır. Hindistan, Nepal, Batı Çin, Güney Sri Lanka, Malezya ve Vietnam’da yaygın olarak yetişir.

Kara Helile her zaman yeşil olan bir ağaçtır. Çok yıllık olan Kara Helile ağaç boyu 30 metredir.

Kara Helile’nin  meyvesi hafif laksatif, midevi, tonik, adaptojen, karaciğer koruyucu, ateş düşürücü, spazm çözücü, ekspektoran, anti-astım, virüs öldürücü ve hipoglisemiktir.

 

Siyah Mücevher | Kara Halile

Kara Helile, sinamekiden daha hafif etkilere sahip bir bağırsak temizleyicidir.

Göz rahatsızlıkları, hemoroid, diş çürükleri, diş eti kanamaları, ağız içindeki yaralarda kullanılmaktadır.

Yüzeysel kullanımının antienflamatuvar, ağrı kesici ve yara iyileştirici olduğu bilinmektedir. Demlenmesiyle elde edilen sıvı cerrahi sonrası yaraların daha kısa sürede kapanması amacıyla kullanılmaktadır. Bu sıvı aynı zamanda basur tedavisinde lokal olarak, diş eti hastalıklarında ve ağız içi yaralarda gargara şeklinde kullanılmaktadır.

Geçmeyen ishallerde karahalile tozu veya haşlanmış hali kullanılabilir. Dışkıda kan görülmesi durumunda da kullanılmaktadır.

Antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkinliklerini gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

Yerli tarihi kaynaklar uzun süreli kullanım için Kara Helilenin balla birlikte alınmasını önermektedirler. Kara Helile, Ayuverda tıbbında en sık kullanılan bitkilerdendir.

Karahalile kavrulmadan kullanılmaz. Çünkü oldukça sert bir yapısı vardır. Kavrulduktan sonra yumuşayacaktır. Kara Halile meyvesi genel olarak toz veya demleme şeklinde kullanılır. Kara Halile tozu bal ile karıştırılıp tüketilebilir.

Vücuttan toksinlerin atılmasına destek verdiği için adaptojen bir bitki olarak kabul edilmektedir.

Özellikle yağlı ve ağır yemeklerden sonra alınması kişiyi ve sindirimi rahatlatır.

Kanama önleyici etkisi damar büzme özelliğinden gelir.

Kara Helile’nin Kullanımı:

50 gr. Karahalileyi tavaya alıp 8-10 damla sıvıyağ ilave edip 10 dakika kadar kısık ateşte yakmamaya özen göstererek kavurun. Soğuduktan sonra öğütücüde toz haline gelene kadar çekin.

Kabızlık için aç karnına 1 çay kaşığı balın içine 1 çay kaşığı toz helileyi ilave edip macun yapıp yutun ve üzerine bol ılık su için.

Hemoroid için her gün kullanılmalıdır. Allah’ın izniyle kısa zaman da faydasını göreceksiniz.

Kara Halile Faydaları:

Diğer Sayfalar>>> 1 2


Konu Hakkındaki Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

*