Mayhoş Meyve “Vişne”
Vişnenin faydaları, Vişnenin yararları, Vişne nerelerde kullanılır, Vişne ne içeriyor , Vişnenin içeriğindeki vitaminler neler?

Latince adı Prunus cerasus olan vişne, gülgiller familyasındandır. Kiraz benzeridir ancak kiraz gibi tatlı değil ekşidir. Vişnenin ferahlık verici ve serinletici özelliği vardır.

Her iklim koşulunda yetişmekte olan vişne ülkemizin de her bölgesinde yetiştirilmektedir. Meyve suyu, reçel yada marmelat yapımında sıkça kullanılır.

Vişnenin özellikleri içeriği, vitamini ve faydaları oldukça fazladır. Vişne yüksek oranda beta-karoten, C, E vitamini gibi güçlü antioksidanlar içerir. 100 gram taze vişne içerisinde, yaklaşık olarak 55 kalori ve 14 gram karbonhidrat vardır. Besin değeri kiraz ile eş değerdedir ve şeker miktarı kiraza göre daha azdır.

 A ve C vitaminleri ile tam bir vitamin ve mineral deposudur. Aynı zamanda yüksek oranda beta-karoten ve E vitamini gibi güçlü antioksidanları da bünyesinde barındırmaktadır. Vişne, sahip olduğu vitamin ve minerallerle, birçok hastalığa karşı koruyucudur. A, C , E vitamini, potasyum, sodyum, kalsiyum ve fosfor minerallerini içerir. Bir bardak vişne suyu, günlük potasyum ihtiyacının %10’unu karşılar.

ASPİRİNDEN DAHA YARARLI

Günde bir bardak vişne suyu içilmesi günlük antioksidan gereksinimini karşılayacak düzeydedir.

ÜRİK ASİT SEVİYELERİNİ AZALTIR

Bir çalışmada ; 4 hafta boyunca günde 1 bardak %100 vişne suyu kanda daha düşük ürik asit seviyesi ile ilişkilendirilmiştir. Ürik asit hem inflamasyon hem de kardiyovasküler hastalıklar için bir risk faktörüdür.

GUT ATAKLARI RİSKİNİ AZALTIR
Bir çalışmada ; Gutlu hastalar 2 gün boyunca vişne tükettiklerinde gut ataklarında % 35 azalma gözlenmiştir. Ürik asit düşürücü bir ilaçla birlite tüketildiklerinde ise gut atakları %75 daha az görülmüştür.

OSTEOARTİRİTLE MÜCADELEDE YARDIMCIDIR

Bir çalışmada ; 21 gün boyunca günde 2 kez 315 ml vişne suyu tüketimi inflamasyonun serum göstergelerinde belirgin bir düşüş göstermiştir. Bunun sonucunda osteoartiritli hastalarda vişne suyunun etkili bir tedavi yöntemi olabileceği düşünülmektedir. Şu an içtiğiniz hangi meyve suyu varsa onu vişne suyu ile değiştirin. En fazla anti inflamatuar özellik vişne suyu konsantrelerinde vardır. Diyet ve egzersiz değişiklikleri kalbinizi sağlıklı tutmak için iyi bir yoldur. Daha fazla sebze ve meyve yemeye başlayın .Özellikle rengi koyu olanlar daha iyidir.

KALBİ KORUR

Bir çalışmada; Yüksek oranda antosiyanin alımı ( daha çok mor ve koyu kırmızı sebze ve meyvelerde bulunur) genç ve orta yaşlı kadınlarda miyokard enfarktüsüne yakalanma riskini azaltmıştır.

FELÇ RİSKİNİ AZALTIR

Bir çalışmada ; Vişne vücutta reçete edilen ilaçlara benzer hareket ediyor ve metabolik sendromlu hastalarda yağ ve şekeri düzenliyor.

TRİGLİSERİDLERİ DÜŞÜRÜR

Kanda yüksek trigliserid kalp hastalığına yakalanma riskini arttırır. Bir çalışmada; Günde 1 bardak vişne suyu trigliseridleri %17 oranında düşürme etkisine sahiptir.

KOLESTEROL SEVİYELERİNİ DÜŞÜRÜR

Bilim adamları kiraz tozu verilen farelerde %26 daha düşük kolesterol seviyesi olduğunu ve iyileşmiş kardiyovasküler sağlıktan ötürü daha erken ölüm riskinde %65 azalma olduğunu saptamışlardır.
Güne bir bardak vişne suyu ile başlanabilir veya sabah kahvaltısında yulaf ezmesine ceviz ve kuru vişne konabilir. Kalbe dost omega 3 zengini somon balığı tüketirken aroma kazandırmak için dondurulmuş vişne eklenebilir. Tam tahıllı yemeklere kurutulmuş vişne ekleyin veya taze meyve salatalarınızda mutlaka bulundurun.”

Vişnenin Faydaları:

Diğer Sayfalar>>> 1 2 3

Konu Hakkındaki Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

*