D Vitamini Beyinsel Ve Fiziksel Gelişimi Etkiliyor

D Vitamini Azlığı Beyinsel Ve Fiziksel Gelişimi Etkiliyor
D Vitamini Azlığı Beyinsel Ve Fiziksel Gelişimi Etkiliyor
286 kez görüntülendi

Ülkemizdeki çocukların yarısındaki var olan D vitamini azlığı hem beyinsel hem fiziksel gelişimi olumsuz yönde etkiliyor.

Sağlık bakanlığının çalışmalarının sonucuna göre çocukların yüzde 50’sinde demir eksikliği var. Yetişkinler gibi çocuk sağlığında da son derece önemli olan demirin eksik olması durumunda vücutta enfeksiyonlar baş gösteriyor. Bu yüzden çocukların demir yönünden zengin besinler tüketmesi son derece önemli.

HAYVANSAL GIDA TÜKETİN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Meryem Necafi, 0-14 yaş arası çocukların günlük demir ihtiyacının ortalama 7-15, emziren annelerde ise günlük ortalama 27 miligram olduğunu söyledi. Meryem Necafi, hayvansal besin kaynaklarından alınan demirin, bitkisel kaynaklardan alınan demirden daha zengin olduğunu vurguluyor.

ET YUMURTA VE PORTAKAL

Tüm vücut hücreleri için gerekli bir mineral olan demir en fazla kırmızı ette bulunuyor. Yumurta da tam bir demir deposu. Çocuklara yumurtanın sevdirilmesi ve her sabah kahvaltıda bir haşlanmış yumurta yedirilmesi faydalı. Tavuk, hindi, somon, ton balığı ve sakatat da demirden zengin besinler. Ancak şüphesiz tüketimde aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Portakal, kavun, çilek, dut, muz gibi taze meyveler de demirden son derece zengin. Çocuklara her sabah aç karnına bir çorba kaşığı pekmez ve her gün bir bardak taze sıkılmış portakal suyu verilmesi gerekiyor.

TAKVİYE EDİN

Demirle birlikte alınan C vitamininin demirin emilimini artırıyor. Limon, portakal suyu, biber ve kivi gibi besinler C vitamini açısından oldukça zengin. Dr. Necafi, çocuk beslenmesinde demir oranı zengin besinlerin tercih edilmesinin önemli olduğunu vurguluyor.Konu Hakkındaki Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

*